________________________________________________
Svend Kornbeck Skuespiller
Født 3. Juli 1869
Død 30. Oktober 1933
     
 
 
________________________________________________

Filmroller:

1913 Atlantis Kaptajn
1913 Den hvide dame
1913 Hvem var forbryderen ?
1913 Staalkongens vilje Gimbson, værkfører
1913 Under blinkfyrets straaler Godsejer von Schynæs
1913 Under mindernes træ
1914 Arbejdet adler
1914 Eventyrersken Johan Holck
1914 Gar el Hama III Tom Handie, lods
1915 Evangeliemandens liv Charley med jernnæven
1915 En skæbne Arthur Reynold, købmand
1915 Godsforvalteren
1915 Held i uheld Aug. Donner, direktør
1915 Kvinden han mødte Grev Dørner til Dørnersdorff
1915 Revolutionsbryllup Jean Lasque
1916 Børnevennerne Grev von Jahn
1916 Den omstridte jord Johnson, handelsmand
1916 Den hvide djævel Jaques Collin, kaldet Den hvide djævel
1916 Kærlighedslængsel Hans von Prehn, godsejer
1916 Midnatssolen Kommandør Grube
1918 Folkets ven Waldo Kamp, smed
1918 Himmelskibet David Dane, amerikaner
1918 Skæbnesvangre vildfarelser Leo Spontini, direktør
1920 Den flyvende hollænder Pater Mathias
1920 Kærlighedsvalsen Marcel, digter
1920 Lykkeper Røde Jack, bokser
1927 Grænsefolket Lorens Lorensen, smed
1927 Vor fælles ven Roger Riderhood, flodfisker
 

Teaterroller:

 
Albert Helsengreens Teaterselskab:
 
1906 Trold kan tæmmes Petrucio
 
Dagmarteatret:
     
1890 Kabale og kærlighed Tjener hos Ladyen
1890 Skiftet Naglanowitsch, politiofficer
1890 Stærkodder Kriger
1890 Æren tabt og vundet Erik Soop
1891 Driverliv Rosenhjelm
1891 Drømmen, et liv Karkham
1891 En sjæl efter døden Sct. Peder
1891 Et sølvbryllup Anton, tjener hos Selby
1891 Hertuginden af Burgund Villeneuve, tjener / Montreal, tjener
1891 Naadsensbrødet Jegor Katachon
1891 Røverne Hermann, adelsmands uægte søn
1891 Thermidor Dubieru, løjtnant / Ribot, embedsmand
1891 Trods mod trods Don Gaston, greve af Foix
1891 Udløst Bjergets aand
1892 Dommeren i Zalamea Juan, Pedros søn / Soldat
1892 Prøven Lucidor
1892 Sappho Landboer
1892 Tusind og een nat Harun af Raschid, kalif i Bagdad
1892 Uriel Acosta Van der Embden, rabbiner
1893 Fiesco Zenturione, adelsmand
1893 Götz von Berlichingen med jærnhaanden Faud, rytter hos Berlichingen
1893 Proletarer Karl Darvas
1893 Uriel Acosta De Santos, rabbiner / Van der Embden, rabbiner
1893 Wuthhorn William Bjerre, dr. phil.
1893 Øen i Sydhavet Pater Angelo
1894 Lille Hanne Dødens engel
1894 Maria Magdalene Sekretær
1894 Othello Senator / Adelsmand
1894 Professor Crampton Bybud
1894 Stærkodder Gudlaug, præst
1894 Vasantasena Arjaka, hyrde
1895 Den store maskerade Bertel, jæger
1895 Fru Inger til Østråt Einar Huk, gaardsfoged
1895 Maria Magdalene Sekretær
1895 Uglen Vagabond
1895 Vasantasena Arjaka, hyrde
1895 Wilhelm Tell Arnold fra Meichthal
1896 De unge mennesker Svend, Brasens søn, maskinist
1896 Don Juan Kommandantens billedstøtte
1896 Én tjener og to herrer Florindo
1896 Væverne Bäcker
1897 Angelo, tyran af Padua Gaboardi
1897 Den indbildt syge Dr. Purgon, Argans læge
1897 Familien Jensen Rolf Gudmundsen, maler
1897 Fru Leonora Agent Buntzen
1897 Grænsefolk Søren Rask
1897 Hr. Skaarup og hans venner Tromsø, pianist og musiklærer
1897 Klokken der sank Præst
1897 Kongesønner Opiles, rig borger / Gammel præst
1897 Ludvig den Ellevte Greven af Dreux / Tristan l'Mermite
1898 Brand Mand
1898 Familien Jensen Rolf Gudmundsen, maler
1898 Gurli Axell, maler
1898 Letizia Georgio Sani, kunstner
1898 Trold kan tæmmes Baptista, rig adelsmand i Padua
1898 Tøbrud Ernst Arnbjerg, kaptajn
1898 Vandrefalken Opdagelsesbetjent
1899 Cyrano de Bergerac Greven af Guische
1899 Dønvig Præstegaard Provst Leuning
1899 Fejltagelserne Krogæst
1899 Gurli Axell, maler
1899 Johannes den Døber Manasse
1899 Lindelin Hestekender
1899 Naar klostermuren brydes Morten Top, junker
1899 Snefrid Thorleif
1900 Agnes Jordan Laporte, operasanger
1900 Dydens belønning Missionær
1900 Kastor og Pollux Lindblom, kommisionær
1900 Romeo og Julie Fyrsten af Verona
1900 Røverne Roller, røver
1900 Sovevagonen Labordave
1901 Kameliadamen Læge
1901 Kong Harlekin Bøndernes ordfører
1901 Sovevagonen Labordave
1901 Lad os skilles Politiassistent
1901 Tyvepak Motes
1902 Esther eller Vandenes datter Haandværksmester
1902 Et piskesmæld Lebuchois
1902 Hamlet Polonius
1902 Kameliadamen Læge
1902 Lille Hanne Dr. Wackler, læge
1902 Paul Lange og Tora Parsberg Arne Kraft
1902 Varulven Laust, skipper
1903 Dønvig Præstegaard Harboe, kammerraad
1903 Sovevagonen Labordave
1903 Tusind og een nat Djafar, fører af livvagten
1904 César Girodots testamente Felix
1904 Cyrano de Bergerac Carbon de Castel-Jaloux
1904 Hr. Skaarup og hans venner Tromsø, pianist og musiklærer
1904 Lad os skilles Politiassistent
1904 Tappenstreg Major Paschke
1904 Trold kan tæmmes Magister
1904 Vasantasena Buddistisk tiggermunk
1904 Wuthhorn Seppi Hirschkjer
1905 Kameliadamen Læge
1909 Kameliadamen Læge
     
Det Ny Teater:
 
1911 Samfundets støtter Skibsbygger Aune
     
________________________________________________