________________________________________________
Poul Reumert Skuespiller
Født 26. Marts 1883
Død 19. April 1968
       
Søn af Elith Reumert
Søn af Athalia Flammé
Gift med Helga Ingeborg Reumert
Gift 1919-1930 med Rigmor Dinesen
Gift med Anna Borg
Far til Vibeke Reumert
Far til Dyveke Reumert
       
________________________________________________

Filmroller:

     
1911 Gennem kamp til sejr Løjtnant von Platen
1911 Den store flyver Arthur Vidart, flyver
1912 Manegens stjerne Grev Ravensbjerg
1912 Den sorte kansler Grev Rockowitz, kanslerens adjudant
1912 Naar kærligheden dør Cesare Marzati, kapelmester
1912 Livets baal Robert Osram
1913 Bristet lykke Emil Leblanc
1914 Ansigtet bag ruden Baron von Balden
1914 Juveltyven paa eventyr
1914 Under skæbnens hjul Franz Kettner, skuespiller
1915 Flyverspionen Cons, spion
1916 Det røde alfabet
1916 Doktor Mors Doktor Mors
1917 Et expres giftermaal Paul
1921 Lasse Maansson fra Skaane Lasse Maansson
1922 David Copperfield Sagfører Wickfieldm, Agnes' far
1922 Heksen Juveler
1939 Den gamle præst Carl Trolle, godsejer
1941 Frøken Kirkemus Thomas Berg, direktør
1942 Afsporet Professor Bøgh, Esthers far
1942 Søren Søndervold Peter Tegberg, overretssagfører
1943 Det brændende spørgsmaal Eigil Thomsen, professor
1943 Det ender med bryllup Steen Andersen, fabrikant
1944 De tre skolekammerater Herluf Steen, direktør
1944 Otte akkorder Jørgen Svane, højesteretspræsident
1945 Affæren Birte Hans Ellekær, dr. med.
1945 De kloge og vi gale Jørgen Rhoders
1947 Familien Swedenhielm Rolf Swedenhielms Sen.
1947 For frihed og ret Christian VIII
 
Udenlandske film:
 
1922 Häxen
1943 General von Döbeln
 

Teaterroller:

 
Dagmarteatret:
 
1919 Det store Vi Welle, redaktør
1919 Revolutionsbryllup Jean Lasque
1919 De evige glæder Hans Birkved, direktør
1920 Maria Stuart af Skotland James Hepburn, Jarl af Bothwell
1921 De arabiske telte Eggert, Sylvias søn
1921 En sjæl efter døden Skuespiller
1921 Femina Egbert Hoesdrecht
1921 Florian Florian
1921 Posthuset Den gamle
1921 Florian Grev Cosmus
1921 Kristiern II Kristiern II, hertug, senere konge
1921 Professor Storizyn Telemachov, professor
1922 Gamle melodier Du Puy, usynlig person
1922 Trold kan tæmmes Petruccio, adelsmand fra Verona
1930 Den indbildt syge Argan, indbildt syg
1930 Saadan er livet Bob Brown
1930 Trold kan tæmmes Petruccio, adelsmand fra Verona
1931 Etienne Ferdnand Lebarmecide
1931 Forbrydere Gustav Tunichtgut, kellner
1932 Andersen Carl Andersen, direktør
1933 Før solnedgang Matthias Clausen, geheimkonferensraad
1934 Nu er det morgen Hilmer Ruhne, overlæge
1934 Tovarich Fyrst Michail
1934 Lige for lige Vincentio
1936 Folk som vi Harold Carter
1936 Oscar Wilde Processen Oscar Wilde
 
Det Kongelige Teater:
 
1902 Da vi var enogtyve Herbert Corrie
1902 Livet leve Læge
1909 Helligtrekongersaften Andreas Blegnæb
1911 Den gerrige La Fleche, Cleantes tjener
1911 Den kære familie Grev Maagenhjelm
1911 Erik XIV Max Fendrik
1911 Hvo som elsker sin fader Jonas Gram
1911 Jeppe paa Bjerget Magnus
1911 Julius Cæsar Cæsar Octavianus
1912 Blandet selskab Raymond de Nanjac
1912 Den gamle skov Hans Heller
1912 En søndag paa Amager Jokum
1912 Grev Bonde og hans hus David
1912 Højt spil Ivar Ellmen
1912 Indenfor murene Meyer
1912 Jean de France Pierre
1912 Købmanden i Venedig Gratiano
1912 Køge huskors Ferdinand
1912 Vildanden Molvik
1913 Affæren Mosegaard
1913 Gustaf Vasa Jacob Israel
1913 Hakon Jarl Olaf Trygvesøn
1913 Hans eneste kone Peter Andreas Bent
1913 Helligtrekongersaften Andreas Blegnæb
1913 Kærlighed og lykketræf Pasquino
1913 Lille Veronika Erik Nielsen, ingeniør
1913 Mandens overmand John Tanner
1913 Peer Gynt Peer Gynt
1913 Sparekassen Nicolai Reiersen
1914 Afskeds-souper Max
1914 Der var engang Kongen / Kaspar Røghat
1914 Det gamle spil om Enhver Djævelen
1914 Det lykkelige valg Julius Sommerblom
1914 Foraar og efteraar Harald, premierløjtnant i marinen
1914 Hadda Padda Ingolf, jurist
1914 Hamlet Skuespiller
1914 Maskerade Henrik
1915 Betty Fritz Lynge, journalist
1915 Dr. Wahl Knud Gelskov
1915 En folkefjende Doktor Stockman
1915 Lottens forlovelse Konsul Hersted
1915 Prøvens dag Olaf Pram, juridisk student
1915 Riber og søn Olsen
1915 Therese Albert Hvass, fabriksejer
1915 Vølund Smed Svartalf
1916 De ziirlige damer Marquis de Mascarille
1916 Den rige fugl Wolters
1916 Det gamle spil om Enhver Fætter Mager
1916 Fædreland Rossignol
1916 Lazarus Erling Steensen, forfatter
1916 Ungen Julius, fabriksarbejder
1917 Baandet Baron
1917 Det store forlis Generaldirektør Løve
1917 Erkendelsens time Dr. med. Karl Eckold
1917 Gulddaasen Christen Smed
1917 Henrik og Pernille Henrik
1917 Lægen Generalguvernøren
1917 Ulysses von Itachia Marcolfus
1917 Vildanden Relling
1918 Julius Cæsar Cæsar Octavianus
1918 Paaske Advokat Lindkvist
1922 Baandet Baron
1922 Den stundesløse Oldfux
1922 Dronning Margareta Rudolf
1922 Hellig Hertug Knuds spil Harald Kesja
1922 Kilderejsen Heinrich
1922 Theatret Rene Montaigu
1922 Ulysses von Itachia Chilian
1923 De evige fjender Andre Chaumont
1923 De unges forbund Daniel Hejre
1923 Faldne engle Overlæge
1923 Genrebillede Henry Pedersen, artist
1923 Forældre Diverse roller
1923 Ingen Victor
1923 Landskab med figurer Pastor Kamp
1923 Lige for lige Professor Kall
1924 Den farlige leg Vennen
1924 Det levende lig Forhørsdommer
1924 Det lykkelige skibbrud Rosiflengius
1924 Frøken Julie Jean
1924 Hvis jeg vilde Philippe
1924 Slottet i Pitou Destournelles
1925 Den blaa vase Grev Rieser
1925 Fru Beates regnskab Overretssagfører Erik Rung
1925 Mirandolina Markien af Forlipopoli
1925 Samson og Dalila Grosserer Meyer
1925 Scapins skalkestykker Scapin
1925 Swedenhielms  Rolf Swedenhielm Sen.
1926 Cyrano de Bergerac Cyrano de Bergerac
1926 En dag paa Hirsholm Slot Grev Struensee
1926 Haardt mod Haardt Anton
1927 De tre søstre Oberst Versjinin
1927 Elverhøj Christian IV
1927 En digters drøm Defensor
1927 Genboerne Løjtnant von Buddinge
1927 Hakon Jarl Hakon Jarl
1927 Misanthropen Alceste
1927 Skænk mig fjender Knud Friis
1928 Anna Aurora Grosserer Eriksen
1928 Fiskerne Anders
1928 Kærlighedens komedie Grosserer Guldstad
1928 Maria Stuart Grev Leicester
1928 Rembrandts søn Rembrandt von Rijn
1928 Som man behager Jacques
1928 Spotterens hus P.A. Heiberg
1928 Til skjaldens ihukommelse Von Eickstedt
1929 Axel og Valborg Ærkebiskop Erland
1929 Den leende jomfru Pohlmann
1929 Den vægelsindede Eraste
1929 Galgemanden Oberst Toll
1929 Valpone Valpone
1930 Den nye barselstue Jespersen
1930 Flagermusen Gabriel von Eisenstein
1930 Rejsen endt Oberst
1930 Aargang 1929 Emil Juhl, direktør
1933 De udvalgte Akitofel
1937 Dødsdansen Kaptajn Edgar
1937 En Caprice Hr. de Chavigny
1937 Nederlaget Thiers
1938 Chas Chefredaktør Lusck
1938 Den lille verden Professor Hallmann
1938 En idealist Kong Herodes
1939 Anna Sophie Hedvig Direktør Hoff
1939 Gustav Vasa Kong Gustaf I
1939 Jean de France Jeronimus
1939 Sankt Hans aften spil Digter
1939 Ved landevejen Antone Varnier
1940 Den kære blæksprutte Nicolas Randolph
1940 Egelykke Leth
1940 Sparekassen Skaarup, købmand
1941 Don Ranudo de Colibrados Don Ranudo de Colibrados
1941 Maria Magdalena Mester Anton
1941 Komplekser Erik Mosdal, fuldmægtig
1942 Gengangere Pastor Manders
1942 Kristian II Kristian II
1943 Bygmester Solness Halvard Solness
1943 Den politiske kandestøber Herman von Bremen
1943 Gengangere Pastor Manders
1943 Gudernes gave Professor Hald
1944 Elverhøj Christian IV
1944 En fallit Konsul Tjælde
1944 Macbeth Macbeth
1945 Elverhøj Christian IV
1945 Før Cannae Hannibal
1945 Galgemanden Oberst Toll
1945 Niels Ebbesen Grev Gerhard af Holsten
1946 Cæsar og Cleopatra Julius Cæsar
1946 Eurydike Faderen
1946 Sparekassen (Festforestilling) Skaarup, købmand
1946 St. Markus aften Sergeant Ruby
1947 De smaa ræve Ben Hubbard
1947 Fruentimmerskolen Arnolphe
1947 Genboerne Løjtnant von Buddinge
1947 Pilatus Kaiphas
1948 Ejendommen Mtr. nr. 267 Herren i huset
1948 Ordet Gamle Mikkel Borgen
1948 Tartuffe Tartuffe
1948 Vildanden Gamle Ekdal
1949 Leocandia Baron Hector
1949 Miss Plinckbys kabale Herbert
1950 Ardéle eller Margueriten General Saint Pe
1950 Cocktailparty Sir Henry Harcourt Reilly
1950 Faderen Ritmester
1951 En sjæl efter døden Skuespiller
1952 High Tor Biggs
1952 Misforstaaelsen Den gamle karl
1953 Hamlet Polonius
1953 Indenfor murene Etatsraad Herming
1953 Kong Midas datter Fyodor
1954 Familiealbum Burrows
1954 Maria Stuart Wilhelm Cecil, baron af Burleigh
1954 Maskerade Jeronimus
1954 Sankt Hans aften spil Manden ved kilden
1955 Fruentimmerskolen Arnolphe
1955 Lærken Inkvisitoren
1955 Maria Stuart Wilhelm Cecil, baron af Burleigh
1956 Blodbryllup Brudens far
1956 Indenfor murene Gamle Levin
1956 Magtens brød Gajus Maximus
1956 Maskerade Jeronimus
1957 De unges forbund Daniel Hejre
1957 Genboerne Løjtnant von Buddinge
1957 Luthens sang Prins Nicou
1958 Den døde dronning Kong Ferrante
1958 Thermopylæ Stefan
1959 Barselstuen Corfitz
1959 Den gamle dame besøger byen III
1960 Swedenhielms  Rolf Swedenhielm Sen.
1961 Maskerade Jeronimus
1962 Becket eller guds ære Kardinal
1963 Gustav III General Pechlin
1963 Indenfor murene Gamle Levin, vekselerer
1965 Diktatorinden Von Herberstein
1965 Før Cannae Fabius Maximus
1967 Elverhøj Christian IV
 
Det Ny Teater:
 
1908 Den dummeste Adam Høst, boghandler
1908 Den skønne Marseillianerinde Oberst Rapp
1908 Fars Penge Henry Benedicht
1908 Inex af Coimbra Manoel, tjener
1909 Dollarprinsessen Fredy Werburg
1909 Tordenvejr Doktor Skarre
1910 Hans Majestæt
1910 Zigeunerblod
 
Folketeatret:
 
1903 Livets dal  
1905 En lektion
1906 Bønder Niels Forkarl
1906 Hans Højhed von Wedel
1907 Husarer Brentendorph
     

Friluftsteatret i Dyrehaven:

1911 En skærsommernatsdrøm Lysander
Hofteatret (Afskedsforestilling) :
 
1914 Kærlighed og lykketræf Pasquino, Dorantes tjener
     
Scala Teatret:
 
1930 Scalarevyen  
     
Søndermarkens Friluftsteater:
 
1917 Helligtrekongersaften Andreas Blegnæb
     

Teaterinstruktioner:

 
Dagmarteatret:
     
1921 En sjæl efter døden  
1922 Gamle melodier
     
________________________________________________